Senaste uppdatering: 2010-03-11

Listan omfattar svenska X-klassade flygplan som erhållit flygtillstånd.

Visst bildmaterial från Freddy Stenboms arkiv finns via de klickbara länkarna.

Registrering Typnamn Tillverkningsnummer Tillverkningsår Ägare
SE-AGE De Havilland DH 87 B
Hornet Moth
8136-80 1937 Föreningen Veteranflyg,
NORRKÖPING
SE-AHG Götaverken GV-38 8-860 1938 Göteborgs Veteranflyg,
HISINGS-BACKA
SE-AMA SAI KZ-III 81-111 1946 Göteborgs Veteranflyg,
HISINGS-BACKA
SE-AMC Auster V 297-284 1943 Thomas Olov Altin,
BJÄSTA
SE-AMD Bücker 131 Jungmann 541/2141-526 1958 Bo-Göran Knutes,
STOCKHOLM
SE-AME SAI KZ-III 93-399 1946 Sven Göran Greén,
TRELLEBORG
SE-AMG De Havilland DH 82 A
Tiger Moth
84589-095 1941 Mikael Ivarsson,
LIDKÖPING
SE-AMI De Havilland DH 82 A
Tiger Moth
86526-678 1944 Stefan Sonestedt,
LIDKÖPING
SE-AMN Auster V-J2
Arrow
2387-1036 1946 Bo-Göran Knutes,
STOCKHOLM
SE-AMR De Havilland DH 82 A
Tiger Moth
47-FV517-88 1935 Mats Roth,
VÄSTERÅS
SE-AMY De Havilland DH 82 A
Tiger Moth
82720-761 1940 Henrik Lundh,
ENKÖPING
SE-AMZ Bleriot XI/Thulin A EAA-1184-SE 1918 Mikael Carlson,
LÖBERÖD
SE-ARK Auster V 1953-610 1946 Ivan Löthman,
ÖVERTURINGEN
SE-ARR Auster VJ 2
Arrov
2358-1025 1946 Staffan Månsson,
HALMSTAD
SE-ASP Piper J3C-65
Cub
11928-1187 1944 Werner Björnström,
JUKKASJÄRVI
SE-ASS Piper J3C-65
Cub
11994-890 1943 Göran Stigsson,
EDSBYN
SE-ASU Piper J3C-65
Cub
11708-317 1943 Bo Axelsson,
VARBERG
SE-ATE Piper J3C-65
Cub
11965-1338 1943 Helsingborgs Flygklubb
SE-ATG Piper J3C-65
Cub
12043-1011 1944 Torbjörn Segerström,
MALMKÖPING
SE-ATL Piper J3C-65
Cub
11243-234 55 h Clas Bergstrand,
MALMÖ
SE-ATT Piper J3C-65
Cub
11979-588 1944 Ingemar Brottare,
BORLÄNGE
SE-ATU Piper J3C-65
Cub
12146-604 1944 Karl-Gustav Lorvi,
LEKERYD
SE-ATZ Piper J3C-65
Cub
12319-1200 1944 Sten Bergström,
SANDVIKEN
SE-AUF Piper J3C-65
Cub
12387-887 1944 Gunilla Öhrn,
ALINGSÅS
SE-AUH Piper J3C-65
Cub
12685-913 1944 Conny Svensson,
HJORTED
SE-AUL Piper J3C-65
Cub
12066-487 1943 Christer Strid,
KUNGSÄNGEN
SE-AUR SAAB
91 D Safir
91-103-1222 1946 Aeroseum,
GÖTEBORG
SE-AWL Piper J3C-65
Cub
11871-1315 1943 Jörgen Åstrand,
LUND
SE-AWS Fairchild 24W-41
Forwarder
804-804 1943 Paul Pinato,
LJUNGSBRO
SE-AXB Republic
RC-3 Sea-Bee
268-1348 1947 Ulf Engström,
EDSVALLA
SE-AYM Miles M65
Gemini
6296-707 1947 Björn Esbjörnsson,
KÅGERÖD
SE-AYZ Piper J3C-65
Cub
13264-1316 1945 Bengt Andersson,
HELSINGBORG
SE-AZU Luscombe 8A
Silvaire
4865 1947 Björn Hellström,
BÅLSTA
SE-BCL Stinson 108-1
Voyager
2103-553 1947 Kjell Johansson,
VARA
SE-BCM Stinson 108-1
Voyager
2113-696 1947 Stig Dahlström,
RÄTTVIK
SE-BCS Piper Pa-12
Super Cruiser
12-1257-1283 1946 Björn Löwgren,
SPÅNGA
SE-BCZ Piper Pa-18
Super Cub 150
18-370 1950 Sten Lindgren,
TÄRNABY
SE-BEA Stinson 108-3
Voyager
108-4874 1949 Kjell Jahrehorn,
SVENSTAVIK
SE-BEB Jodel
D112
2-402 1950 Yngve Timhede,
TIMMELE
SE-BEC Piper J3C-65
Cub
12904-344 1944 Christer Edsholm,
JÄRPEN
SE-BEE Ercoupe
415 C
2614-82 1947 Tord Nilsson,
SKELLEFTEÅ
SE-BEG Piper J3C-65
Cub
13214-522 1940 Ragnar Fredriksson,
MALMKÖPING
SE-BEH Piper J3C-65
Cub
8644-476 1943 Richard Andersson,
SKURUP
SE-BEI Piper J3C-85
Cub
15500-1105 1946 Anders Nathanson,
STALLARHOLMEN
SE-BEL Piper J3C-65
Cub
11692-661 1943 Göteborgs Veteranflyg,
HISINGS BACKA
SE-BEM Stampe
SV4C
33-472 1945 Jan Erik Gerstel,
UDDEVALLA
SE-BEN Piper J3C-65
Cub
11968-361 1944 Varbergs Flygklubb,
VARBERG
SE-BEP Beech A 35
Bonanza
D-718-1018 1947 Sven Hammarström,
DANDERYD
SE-BET Piper J3C-65
Cub
17017-1088 1946 Erik Gustavsson,
JOKKMOKK
SE-BEV Piper J3C-65
Cub
18658-650 1948 Thomas Pettersson,
STOCKAMÖLLAN
SE-BEY Piper J3C-65
Cub
11578-1317 1944 Johan Barth,
LUND
SE-BFD Piper J3C-65
Cub
12535-993 1944 Mats Johansson,
ÅKERSBERGA
Per-Erik Frejd
TÄBY
SE-BFX Ercoupe
415 D
4413 1947 Sven-Erik Pira,
STRÖMSUND
SE-BIB PiperPa-18
Super Cub
18-2062-1416 1952 Nils-Eric Håkansson,
SVEDALA
SE-BIS SAI
KZ-III U2
84-962 1946 Ingemar Simonsson,
BJÄRRED
SE-BIT Stinson
108-1 Voyager
108-1793-1314 1947 Jan-Erik Gerstel,
UDDEVALLA
SE-BKA Aeronca
7 AC
7AC-6340-1023 1946 Tommy Lundgren,
VILHELMINA
SE-BMC Piper J3C-65
Cub
12847-1022 1944 Mikael Carlsson,
LÖBERÖD
SE-BNI Piper L4J
Cub
12608-797 1944 Bertil Olsson,
ÖSTERSUND
SE-BNN SAAB
91 A Safir
91-130-1365 1947 Magnus Lord,
LUND
SE-BOZ Boeing A 75 Stearman (PT13B) 75-294-1169 1947 Kenneth Öhrn,
SÄTER
SE-BPT Klemm
Kl 35 D
1922-627 1940 Håkan Wijkander,
BRO
SE-BPU Klemm
Kl 35 D
1009-79 1941 Curt Sandberg,
EKERÖ
SE-BXX Andreasson
BA-6
1 1968 Håkan Ljungberg,
KATRINEHOLM
SE-BYR Piper Pa-18
Super Cub 150
18-2928-751 1953 Bo Lögdlund,
ÅNGE
SE-BYU Auster J1 Autocrat 1886-117 1946 Jan-Erik Borin,
VALLENTUNA
SE-CAB SAAB
91 B-2 Safir
91-334-1271 1957 Kjell Franzén,
NORRKÖPING
SE-CEB Piper Pa-18
Super Cub
18-5533-1179 1957 Åke Wallin,
ÅNGE
SE-CET Piper J3C-65
Cub
11304-1167 1943 Olle Håkansson,
ESKILSTUNA
SE-CHG De Havilland DH 82 A
Tiger Moth
85867-073 Niclas Bååth,
Lars Österwall,
BROMMA
SE-CIA Jodel
D119-100
861 1962 Stefan Lindh,
HEBY
SE-CIB Jodel
D113
789 1961 Otto Deli,
FALKÖPING
SE-CIC Jodel
D126
787 1961 Lars-Åke Henrysson,
KALLINGE
SE-CID Jodel
D119
958 1962 Sven Karlsson,
VÄXJÖ
SE-CIE Jodel
D119
784 1962 Tord Södergård,
TIBRO
SE-CII Jodel
D112
783 1971 Bo Andersson,
DÖSJEBRO
SE-CIN Bowers
Fly Baby 1 A
SE-01 1975 Jan Eriksson,
ÖSTERVÅLA
SE-CLA Piper Pa-22
Tri-Pacer 150
22-3064-977 1955 Lars Keskitalo,
HARADS
SE-CLR Piper J3C-65
Cub
11794-1322 1944 Per Fornander,
KRISTIANSTAD
SE-CLY EAA C 150 17030-732 1958 Oswald Gustavsson,
ÄRLA
SE-CMY Cessna 140 11721-1175 1946 Ingvar Ask,
LÖDDEKÖPINGE
SE-CND Champion
7 EC
719-1193 1959 Tommy Lundgren,
VILHELMINA
SE-CNW EAA C 172 A 47137-652 1959 Bruno Bergström,
MÄRSTA
SE-COG De Havilland DH 82 A
Tiger Moth
85593-334 1943 Kurt Bengtsson,
MALMÖ
SE-CPG Andreasson
MFI-9 Junior
2-933 1962 Hans-Olav Larsson,
JÄRFÄLLA
SE-CPL Ryan
Navion A
NAV-4-1786 1949 Henry Lidman,
SPÅNGA
SE-CRK Piper Pa-22 STOL
Colt Magnum 2000
22-9081-931 1961 Gösta Widlöf,
STORVIK
SE-CSM Piper Pa-22
Carribean 150
22-7380-683 1960 Gunnar Dahlén,
HOTING
SE-CSU Piper Pa-20
Pacer
20-489-713 1950 Lars Ingvarsson,
MALMKÖPING
SE-CTE Piper J4A
Cub Coupe
4-613-271 1939 Philip Datred,
ESLÖV
SE-CTG Piper Pa-18
Super Cub
18-6832-1198 1959 Håkan Ljungberg,
KATRINEHOLM
SE-CUR Piper Pa-22
Tri-Pacer
22-7453-1076 1960 Jerry Haag,
OXELÖSUND
SE-CVT Beech G35
Bonanza
D 4856-1158 1956 Robert Wallin,
SALTSJÖ-BOO
SE-CWF Piel CP301S
Emeraude
120 1963 Ingvar Ahlström,
STAFFANSTORP
Per Hallin,
LOMMA
SE-CWG De Havilland DH 82 A
Tiger Moth
3364-120 1935 Pär Cederqvist,
LJUNGBYHED
SE-CXE EAA C 172 47500-1021 1960 Kjell Sandberg,
FÄRENTUNA
SE-CZF Piper Pa-22
Colt 108
22-9126-1367 1961 Mikael Svensson,
HANINGE
SE-CZI Piper Pa-22
Colt 108/150
22-9129-764 1961 Ragnar Fredriksson,
MALMKÖPING
SE-CZU Piper Pa-22
Colt 108/150
22-9110-1373 1961 Segelflygklubben Kiruna,
KIRUNA
SE-EAW EAA F 172 F 150-823 1965 Strömsund Air Team,
HAMMERDAL
SE-EBS Andreasson
MFI-9
07 1963 Gert-Åke Holmberg,
KÄVLINGE
SE-ECC EAA Pa-25
Pawnee
25-2166-1131 1962 Eskilstuna Flygklubb,
ESKILSTUNA
SE-ECG EAA Pa-25 Pawnee 25-2230-1189 1962 Halmstads SFK,
HALMSTAD
SE-EFS Andreasson
MFI-9 B
030-378 1964 Arne Nilsson,
LINKÖPING
SE-ELF Beagle-Auster 6A
Tugmaster
3735-1352 1946 Erik Wedin,
HÄRNÖSAND
SE-ELG Beagle-Auster 6A
Tugmaster
3736 1946 Bernt Björkman,
KÖPING
SE-END Andreasson
MFI-9 BS
39-582 1965 Martin Eronn,
LINKÖPING
SE-ENE Andreasson
MFI-9 B
40-1092 1966 Greger Ahlbeck,
STOCKHOLM
SE-ENG Andreasson
MFI-9 B
54-112 1968 Lars-Erik Larsson,
JÄRFÄLLA
SE-EPB EAA Pa-25
Pawnee
25-3264-917 1964 Ulf Broberg,
ESKILSTUNA
SE-EPF Piper Pa-18
Super Cub
18-8249-1171 1965 Tomas Johansson,
BRUNFLO
SE-ESC Cessna 140 13284 1947 Jerk Lindh,
SALA
SE-ETX Cessna
150 D
15060105-1164 1963 Lars-Gunnar Söderlind,
FAGERSTA
SE-EUH MFI-9 B/S 50-1017 1966 Jan-Eric Nordin,
SPÅNGA
SE-EUO MFI-9 B 45-1135 1966 Björn Åstrand,
HUSKVARNA
SE-EWC Andreasson
MFI-9 B
48-1320 1966 Ulf Bredelius,
LIDKÖPING
SE-EYB EAA Pa-25
Pawnee
25-3680-1289 1965 Segelflygarna
Uppsala FK,
UPPSALA
SE-EZZ Piper Pa-18
Super Cub 150
18-8484-648 1966 Uno Stormo,
FRÖSÖN
SE-FGN Fuji
FA-200-180
FA-200-3-1061 1968 Börje Helfelt,
FRITSLA
SE-FGY EAA Beagle
B 121
B-121-100-1157 1969 Rolf Axelsson,
HUSKVARNA
SE-FGZ Beagle B 121
Series 1
B121-102-1330 1969 Lars Johansson,
VÄSTERÅS
SE-FIG Andreasson
MFI-9 B-130
69-146 1970 Martin Forsberg,
LUND
SE-FLA EAA Pa-25
Pawnee
25-4487-1138 1967 Eskilstuna Flygklubb,
ESKILSTUNA
SE-FNA De Havilland
DH 82 Tiger Moth
6730-1147 1941 Björn Svedfelt,
SLÖINGE
SE-FOO De Havilland
DHC-1 Chipmunk
C1-0676-1170 1952 Henrik Paulsson,
VALLENTUNA
SE-FSD EAA MS 880B
Rallye
1698-1075 1970 Jens Berglund,
BJÖRKETORP
SE-FUD Noorduyn
Harvard II B
14-486-1128 1943 Svante Kilén,
HÄLLINGSJÖ
SE-FVS Piper Pa-18
Super Cub
18-3209-1165 1954 Clas Helgstrand,
YSTAD
SE-GBF EAA Pa-25
Pawnee
25-7305529-1248 1973 Björn Larsson,
KIL
SE-GRK De Havilland DHC-1
Chipmunk
C1-0104-619 1950 Ragnar Fredriksson,
MALMKÖPING
SE-GSY Avions Pierre Robin
HR 200/100
107-1058 1977 Anders Kedbrant,
VALBO
SE-GTO Schweizer
TSC-1A2Teal II
31-560 1975 Hans Lundbäck,
NORRKÖPING
SE-HXA Autogyro Humlan 001 1969 Peter Borg,
LÖVESTAD
SE-HXK Hollmann
HA-2M Sportster
65-60 1998 Seth Hedström,
HARADS
SE-HYI Autogyro Humlan 104-437 1991 Peter Öhman,
BORGVIK
SE-HYL Barnet
J4B Gyroplan
2-830 1995 Henrik Rosin,
VIMMERBY
SE-HYN Baby Belle
Safari
172-894 1998 Gert-Åke Holmberg,
KÄVLINGE
SE-HYR Sycamore
Mk I Autogyro
ZYCA 20-1116 2000 Uno Svensson,
JÄMJÖ
SE-HYT Hiller
UH-12B
51-16364-1232 1956 Jens Berglund,
BJÖRKETORP
SE-ICZ Piper Pa-18
Super Cub
18-8009016-1237 1979 Staffan Beck,
DROTTNINGHOLM
SE-IER Piper J3C-65
Cub
19861-566 1946 Magnus Lord,
LUND
SE-IIO Republic
RC-3 Sea-Bee
120-916 1946 Björn Ek,
VALLENTUNA
SE-IKB Cessna 140 9624 1946 Bo Englund,
LJUNGAVERK
SE-IMF Piper Pa-18
Super Cub
18-1994-855 1953 Fredrik Stålhane,
ÖSTERSUND
SE-IMH Piper J3C-65
Cub
12308-1284 1944 Nils-Eric Håkansson,
SVEDALA
SE-IZS Piper Pa-22
Colt 108
22-8548-1372 1961 Erik Necking,
VISBY
SE-KDH EAA Pa-25
Pawnee
25-7856030-1188 1078 Roland Sjöstrand,
LJUNG
SE-KGM Bölkow
Junior
531-914 1963 Thomas Hildingsson,
KNIVSTA
SE-KGZ SAAB
91 B Safir
91-259-1275 1963 Peter Dorbell,
BORÅS
SE-KUB SAAB
91 B Safir
91-275-1268 1953 Per Englund,
LINKÖPING
SE-KUC SAAB
91 C Safir
91-408-1269 1960 Per Englund,
LINKÖPING
SE-KVU SAAB
91 B Safir
91-218-1272 1952 F6 Flygklubb,
KARLSBORG
SE-KYP ARV-1 Super2
OPUS 280
33-1046 1994 Karl-Ebbe Jönsson,
LÖDDEKÖPINGE
SE-KYX EAA C 172 A 172-28379-978 1956 Åke Andersson,
ESKILSTUNA
SE-LAZ SAAB
91 C Safir
91-407-1270 1960 Peter Lundgren,
MJÖLBY
SE-LCF EAA OPUS 280 40-1047 1994 Hans Sylvén,
Håkan Svantesson,
VÅRGÅRDA
SE-LDD SAAB
91 B Safir
91-250-1304 1953 Safirklubben Qvintus,
RONNEBY
SE-LIZ EAA OPUS 280 41 1045 1994 Mats Östling,
BOLLNÄS
SE-LLR Scottish Aviation Bulldog Ser 101 BH 100/198-1286 1973 Sven-Olov Lundeborg,
RIMBO
SE-LYH SAAB
91 D Safir
91-470-1327 1965 Erik Rönnkvist
GNESTA
SE-SMB Slingsby T-31
Kirby Cadet
1405-594 1951 Göteborgs Segelflygklubb,
GÖTEBORG
SE-SWT Schleicher
K 8 C
845-1256 1960 Gunnar Byström,
KUNGSÄNGEN
SE-TAO Scheibe
Bergfalke II/55
334-1053 1961 Curt Ericsson
BORLÄNGE
SE-TBA Scheibe
Motorbergfalke II/55
361-633 1962 Johnny Sundell,
MOLKOM
SE-TMA Scheibe SF25A
Motorfalke
4519-724 1965 Stig Andersson,
KRISTINEHAMN
SE-UAC Scheibe SF25B
Falke
46238-806 1972 Siljansnäs Flygklubb,
SILJANSNÄS
SE-UBH Scheibe SF25B
Falke
46154-693 1971 Hans-Olav Larsson,
JÄRFÄLLA
SE-XCC Andreasson
BA-4 B
003-372 1971 Dan Gamble,
KLAGSTORP
SE-XCI Jodel  
D113
786 1978 Stefan Simonsson,  
BODEN
SE-XCK Andreasson
STIL BA-11
1-832 1977 Per Englund,
LINKÖPING
SE-XCP Brügger
MB2 Colibri
05 1978 Anders Persson,
LINKÖPING
SE-XCR Brügger
MB2 Colibri
09 1977 Patrik Björk,
SÖDERHAMN
SE-XCS Brügger
MB2 Colibri
10-4 1979 Håkan Svensson,
KNIVSTA
SE-XCT Wittman
W8 Tailwind
206 1977 Sture Ericson,
BRUNFLO
SE-XCV Brügger
MB2 Colibri
SE-03 1979 Sven Göran Greén,
TRELLEBORG
SE-XCX Evans
Volksplane VPII
V 2 1269-15 1979 Lars Rönne,
LANDSKRONA
SE-XDA Jodel
D113-3
526 1978 Staffan Ekström,
LIDINGÖ
Bo Danielsson
ROSERSBERG
SE-XDB Brügger
MB2 Colibri
19 1980 Lars-Gunnar Söderlind,
FAGERSTA
SE-XDC Brügger
MB2 Colibri
11-11 1984 Harald Kalling,
ENEBYBERG
SE-XDD Zenith
CH 200
A 242/1979 1979 Leif Wennersten,
TROLLHÄTTAN
SE-XDE Jodel
D 113-3
1431 1970 Björn Löwgren,
SPÅNGA
SE-XDF Jodel
DR1050
222 1961 Thomas Pira,
STRÖMSUND
SE-XDG Jodel
D113-3
-30 1984 Stefan Blom,
SALTSJÖBADEN
SE-XDH Jodel
D112
1420-672 1972 Toni Lifh,
LIDKÖPING
SE-XDK Andreasson
MFI-11
MF11P1-827 1982 Mats Thörnqvist,
LANDSKRONA
SE-XDM Andreasson
MFI-9 HB
7-28 1982 Hans Olofsson,
ONSALA
SE-XDO Jodel
D113-3
-36 1981 Bengt Martinsson,
MOHEDA
SE-XDR Kaminski
Jungster I
7207-43 1981 Lars Thorsén,
LÖBERÖD
SE-XDS Aerosport
Scamp A
1-40 1981 Vaclav Vonasek,
KUNGSBACKA
SE-XDU Brügger
MB2 Colibri
158-52 1982 Gudrun Carlsson,
LINKÖPING
SE-XDV Druine D 31
Turbulent
232-143 1967 Bo-Göran Wiklund,
FAGERSTA
SE-XDX Jodel
D113
1460-129 1973 Tomas Norell,
MORA
SE-XDY Jodel
D112
830-130 1969 Yngve Lindell,
MJÖLBY
SE-XEA Brügger
MB2 Colibri
12-134 1983 Mats Widén,
VÄSTERFÄRNEBO
SE-XEB Jodel
D120
160-161 1961 Curt Sandberg,
EKERÖ
SE-XEC Rutan
Vari-Eze
1707-32 1982 Erling Carlsson,
ÄLVSJÖ
SE-XED Jodel
D119
1400-164 1973 SE-XED:s Vänner,
Per Persson
LJUNGSBRO
SE-XEE Stolp SA300
Starduster Too
1840-22 1984 Fören. Team Starduster,
SÖDERKÖPING
SE-XEG Druine
D31 Turbulent
298-163 1966 Sven Karlsson,
VÄXJÖ
SE-XEH Jodel
D113-3
S64-010 1988 Ingvar Lif,
VISINGSÖ
SE-XEI Stark CP301A
Emeraude
102-53-188 1961 Per-Erik Höglund,
GRILLBY
SE-XEK Jodel
D119
1483-191 1975 Mårten Englund,
OSBY
SE-XEL Evans
Volksplane VP II M
1308-42 1984 Rolf Eliasson,
VILHELMINA
SE-XEO Pitts S-1 -083 1985 Karl-Eric Engstrand,
JÄRFÄLLA
SE-XEP Rutan
Vari-Eze
2091-100 1984 Bengt Friberg,
SKÖVDE
SE-XER Piaggio P149D A4 317-282 1961 Harry Moheim,
HUDDINGE
SE-XET Andreasson
MFI-9 HB
031-203 1964 Sune Stavered,
VÄNERSBORG
SE-XEV Jodel
D112
1-192 1963 Hans Stråhle,
FÄRENTUNA
SE-XEX Jodel
D112/108
1395-343 1979 Tomas Andersson Öhman,
LJUNGSBRO
SE-XEZ Rutan
Long-EZ
360-50 1983 Marcus Seger,
ÖREBRO
SE-XFB Fike - D -219 1983 Thomas Ingelsson,
LÅNGSELE
SE-XFC Janowski
J1 Don Quixote
085 1984 Hans Björkqvist,
ÖSTERSUND
SE-XFE Zlin 526 1006-581 1966 Björn Persson,
LJUNGBYHED
SE-XFH Jodel
D113
1436-381 1971 Tomas Mezey,
SZEKESFEHERVAR
UNGERN
SE-XFK Hamilton
SH2 Glasair
404-310 1984 Josef Toth,
ÅKERSBERGA
SE-XFM Rutan
Long-EZ
746-155 1984 Thorkil M.Arnskov,
HELSINGBORG
SE-XFP EAA Zlin Z226 365 1961 Peter Skoglund,
KRISTIANSTAD
SE-XFR Viking
Dragonfly Mk II
517-346 1985 Kjell Westerberg,
ÖREBRO
SE-XFU Hamilton
SH2 Glasair
158-165 1985 Douglas Wijkander,
BRO
SE-XFV Rutan
Vari Viggen
517-24 1987 Carl Lundström,
RAPPERSWIL
SE-XFZ Jodel
D120
153-L-170A-453 1959 Sven-Erik Pira,
STRÖMSUND
SE-XGA Thorp T-18 1308-039 1989 Erland Magnusson,
LIDKÖPING
SE-XGC Jodel DR1050
Ambassadeur
36-328 1960 Evert Kardell,
BOXHOLM
SE-XGD Mraz
M1D Sokol
339-356 1949 Paul Lindström,
NORRKÖPING
SE-XGG Jodel
DR1050
286-480 1962 Kent Sylvén,
SPÅNGA
SE-XGH Jodel
D113-3
1448-454 1993 Berndt Eriksson,
TULLINGE
SE-XGI Van's
RV-3A
726-91 1986 Anders Nyberg,
RAMSELE
SE-XGK Jodel
D120
49-528 1957 Stig Andersson,
ALUNDA
SE-XGN EAA
Biplane MP2
101-547 1978 Jerry Edvardsson,
ÖCKERÖ
SE-XGO Jodel
DR1050
272-563 1961 Veli-Matti Petramo,
HELSINGFORS
SE-XGP Monnett
Sonerai II LT
1180-223 1986 Ola Jacobsson,
SKILLINGARYD
SE-XGT Rutan
Long-EZ
607-197 1996 Kjell Malm,
OSKARSHAMN
SE-XGU Pitts S-1S K064-574 1977 Mikael Carlsson,
LÖBERÖD
SE-XGX Bölkow
Bo-207
250-591 1962 Lars Lundin,
JÄRFÄLLA
SE-XHB Laser 200 -523 1988 Sven Björklund,
NORRKÖPING
SE-XHD Andreasson
MFI-9 HB
43-485 1987 Roland Larsson,
TIBRO
SE-XHG Andreasson
MFI-9 HB
50-484 1991 Hans Marchner,
MARIEFRED
SE-XHI Aviamilano
P19 Scricciolo
337-613 1965 Roland Lind,
ÖSTERSUND
SE-XHL Steen
Skybolt
3-1350 1991 Martin Forsberg,
LUND
SE-XHM Jodel
D120
178-409 1960 Ulf Axelsson,
SAXTORP
SE-XHO Stolp SA-700
Acroduster I
-151 1988 Bo Peterson,
GÖTEBORG
SE-XHU EAA WA-41 112-662 1966 Finn Jonassen,
ÖVERLIDA
SE-XHV Evans
VP 1
V-2302-44 1990 Jan-Olov Andersson,
BOLLNÄS
SE-XHY Monnett
Sonerai IIL
1626L-457 1988 Björn Recén,
SÖDERKÖPING
SE-XIA Piper Pa-18
Super Cub 150
18-5990-631 1957 Hans Dahlsten,
TÄRNABY
SE-XIC Neico
Lancair 235
101-592 1989 Rolf Larsson,
SOLLENTUNA
SE-XID Bölkow
Bo-208C Trainer
700-628 1968 Kjell Nordström,
NORRKÖPING
SE-XIH Stoll
Star-Lite
206-654 1989 Kay-Ola Hansson,
ERSMARK
SE-XIK Pitts S-1 C 1021-580 1979 Sakari Romunen,
HELSINKI/FINLAND
SE-XIL CVM Tummelisa (Ö1) -362 1988 Mikael Carlsson,
LÖBERÖD
SE-XIM WagAero
Super CUBy
1465-551 1990 Sven Kindblom,
SOLLENTUNA
SE-XIN Hamilton
SH-2 Glasair
159-166 1996 Mikael Svedbom,
HABO
SE-XIO Van's
RV-4
432-403 1989 André Leirvik,
OSLO
SE-XIP Thorp T-18 548-047 1988 Sven-Erik Pira,
STRÖMSUND
SE-XIS Andreasson
MFI-9 HB
8408-062-545 1990 Jan-Eric Andreasson,
STOCKSUND
SE-XIT Jodel DR1050 M1
Sicile Record
593-717 1964 Per-Åke Nyberg,
BACKE
SE-XIV Zlin 526F 1318-722 1974 Bo Christensen,
ESKILSTUNA
SE-XIX Rutan
Long-EZ
2031L-529 1990 Björn Zereba,
NYKÖPING
SE-XIY L-40
Meta Sokol
150406-729 1958 Anders Österholm,
SOLNA
SE-XIZ Valter Extra 300 06-731 1989 Harry Moheim,
HUDDINGE
SE-XJG Single-Winger BK-1-1419 1994 Joakim Grepe,
BROMMA
SE-XKA Druine
D31 Turbulent
330 1975 Ulf Eriksson,
KULLTORP
SE-XKB Piper Pa-22
Tri-Pacer 160
22-6521-632 1959 Sven-Erik Larsson,
STORVRETA
SE-XKC Binder Smaragd
CP301S Emeraude
111-733 1961 Martin Eronn och
Viktor Lindman,
LINKÖPING
SE-XKD Avid
Flyer
390-704 1992 Eilert Karlén,
GAMMELSTAD
SE-XKF Neico
Lancair 235
188-614 1990 Jan Carlsson,
VÄXJÖ
SE-XKH Rutan
Long-EZ
1939L-458 1993 Mats Petersson,
TREKANTEN
SE-XKL Pottier
P 180 S
147-556 1991 Seppo Martikainen,
TAMPERE
SE-XKO Pottier
P 180 S
190 1990 Philippe Bendayan,
REGNSJÖ
SE-XKU De Havilland DHC-1
Chipmunk
C1-0102-769 1950 Lars Lundgren,
BRÄMHULT
SE-XKX Denney
Kitfox
524-750 1991 Göran Blom,
DJURHAMN
SE-XKY Neico
Lancair 235
102-590 1991 Bertil Ström,
VÄSTERÅS
SE-XLA Zlin 526F 1150-767 1970 Arne Nilsson,
KATRINEHOLM
SE-XLB EAA Zlin 526F 1114-771 1970 Ingemar Brottare,
BORLÄNGE
SE-XLC Zlin 526F 1248-775 1970 Jan-Erik Klerkestam,
KARLSTAD
SE-XLD Van´s
RV-6
20273-674 1990 Göran Nilsson,
ÄLMHULT
SE-XLE Rutan
Long-EZ
753-200 1993 Nils Herlenius,
SOLLENTUNA
SE-XLH Binder Smaragd
CP301S Emeraude
110-760 1964 Mats Olsson,
TORSBY
SE-XLI Avid
Amphibian
22-739 1991 Åke Berglund,
VALLENTUNA
SE-XLL Van´s
RV-7 A
70341-1126 2007 Lennart Öborn,
TULLINGE
SE-XLM WagAero
Super CUBy
562-97 1993 Ragne Rohlen,
FRÖSÖN
SE-XLN Neico
Lancair 235
165-615 1994 Nils Eyton,
NYHAMNSLÄGE
SE-XLP Jodel
DR1050 Ambassadeur
569-698 1964 Per Wennberg,
STOCKHOLM
SE-XLX Hamilton
SH2 Glasair II RG
1142-690 1992 Bo Wretmo,
BANKERYD
SE-XLY Avid
Amphibian
34-701 1993 Mats Rönning,
JÄRPEN
SE-XLZ Rutan
Long-EZ
1868-446 1992 Svante Andersen,
VARBERG
SE-XMC Bleriot XI/Thulin A 82-748 1991 Mikael Carlsson,
LÖBERÖD
SE-XMD Piper Pa-18
Super Cub 95
18-1576-796 1953 Lennart Strömberg, Anders Ljungberg,
TIDAHOLM
SE-XMF Jodel
D18
274-719 1992 Gudrun Carlsson,
LINKÖPING
SE-XMG Avid
Flyer
322-668 1992 Hans D. Poulsen,
ROMELANDA
SE-XMH Andreasson
MFI-15 200A
847-824 1992 Mikko Suojanen,
SKÖVDE
SE-XMI Van´s
RV-6
20285-642 1991 Olle Bergquist,
JONSTORP
SE-XMK Avid
Flyer Aerobat
549-735 1995 Lars-Åke Starck,
SORUNDA
SE-XMR Brügger
MB2 Colibri
03-839 1992 Magnus Brege,
LINKÖPING
SE-XMS Nord 3400 39-808 1959 Mats Eklund,
BROMMA
SE-XNA EAA
TSC-1A1 Teal 
21-699 1972 Staffan Ekström,
LIDINGÖ
SE-XNB Jodel
D140C
90-815 1963 Bünger Sönke,
MÜNCHEN
SE-XNC Neico
Lancair 360
457-728 1994 Lars Alm,
STOCKHOLM
SE-XNF Nord 3400 68-741 1960 Lars Cedwall,
BROMMA
SE-XNH Murphy
Renegade Spirit EXP
338-772 1995 Marcel Albers,
OER-Erkenschwick
SE-XNI EAA ST 10
Diplomate
138-820 1972 Göran Ericson,
FLEN
SE-XNM Van´s
RV-6
20934-792 1993 Lars Lindell,
FORSHEDA
SE-XNP Andreasson
MFI-15 200A
848-868 1995 Lars Vikner,
STOCKHOLM
SE-XNS Steen
RM1 Skybolt
1-865 1982 Dan Kjell,
BROMMA
SE-XNV Nord 3400 121-985 1960 Michael Cedwall,
ÖSTERVÅLA
SE-XNY Hamilton
SH2 Glasair FT
1108-716 1994 Göran Jansén,
MOTALA
SE-XOB CASA
1.131 Jungmann
2075-837 1953 Juan Azcarate,
ASKERSUND
SE-XOC Rand
KR 2
19-888 1983 Bengt Alvarsson,
VALLENTUNA
SE-XOH Kaminski
Jungster I
8509-546 1998 Lars-Åke Henrysson,
KALLINGE
SE-XOI Van's
RV-6
20898-753 1994 Ernst Totland,
LINKÖPING
SE-XOK Avid
Amphibian
84A-807 1993 Bengt Eriksson,
EKOLSUND
SE-XOL Van´s
RV-4
420-527 1998 Lars Lucchesi,
VINSLÖV
SE-XOM Van's
RV-6
21717-840 1994 Mats Jansson,
TIERP
SE-XOP Neico
Lancair 320
493-749 1997 Pierre Wolf, ESKILSTUNA
Sven Jerlhagen, JÄRFÄLLA
SE-XOR Murphy
Renegade Spirit
327-766 1997 Åke Bohlin,
ALINGSÅS
SE-XOT Neico
Lancair 320
53-752 1995 Alf Karlsson,
GRÄSTORP
SE-XPE Pitts S-1S 3 1976 Hugo Burgerhout,
LUND
SE-XPH Ultravia Aero
Pelican PL
TP 101-41-953 1997 Kenneth Eriksson,
ÄPPELBO
SE-XPI Van´s
RV-6
21371-836 1998 George Reinikainen,
UPPLANDS-VÄSBY
SE-XPK Van´s
RV-4
3610-902 1998 Joacim Linde,
GÖTEBORG
SE-XPL Bücker
Jungmann
T-131
1-1001 1994 Peter Holm,
JÄRNA
SE-XPR Murphy
Rebel
238-884 1996 Vaclav Vonasek,
KUNGSBACKA
SE-XPS Bücker
Jungmann
T-131
4-1004 1995 Dan Borgström,
KARLSKOGA
SE-XPT Jodel
D117
647-78 1957 Edsbyns Flygklubb,
EDSBYN
SE-XPU Reynolds
Wildcat
01-955 1991 Anders Lundberg,
GÄLLIVARE
SE-XPV Aeronca 11AC 11AC-1773-982 1947 Andreas Frank,
FÄRENTUNA
SE-XPX Neico
Lancair 360
-829 1998 Rolf Dahlström,
SOLNA
SE-XPY Pa-18 L21B
Replica
18-2416-898 1953 Tommy Wirén,
KARLSTAD
SE-XRD Rutan-Puffer
Cozy
124-524 2006 Jan-Erik Synnerman,
SUNDBYBERG
SE-XRE Jodel
D112
1408-1008 2001 Inge Johnson,
TOLLERED
SE-XRF Shaw
Europa
304-988 1999 Kennet Johansson,
GAMMELSTAD
SE-XRH Neico
Lancair 360
921-320-761SFB-987 1999 Dragos Mihailovici,
BAGARMOSSEN
SE-XRI Piaggio
FW P 149 D
122-1043 1960 Christer Stoij,
MOHEDA
SE-XRL Andreasson
MFI-9 HB
105-918 1999 Roland Andrèasson,
GRILLBY
SE-XRN Piper Pa-18
Super Cub
18-5330-1055 1956 Hugo Burgerhout,
LUND
SE-XRO Rans S-6S
Coyote II
11971187-1029 1999 Kenneth Hagesten,
BODEN
SE-XRP Neico
Lancair 360
536-320-283-1056 1994 Jan Herman,
LUND
SE-XRR Seawind 3000 136-1040 2000 Joakim Garfvé,
HOVÅS
SE-XRS Rutan
Long-EZ
746-570 2000 Anders Forslöf,
LINKÖPING
SE-XRU Neico
Lancair IV P
L IV-284-1063 1999 Otec AS,
DRAMMEN
SE-XRV Van´s
RV-6
23793-942 2001 Hans Molander,
DEGERFORS
SE-XRX Shaw
Europa
300-1037 2002 Stefan Ingemarsson,
SKÖVDE
SE-XRY Fisher
Celebrity
AV 1086-1019 2000 Carl Rönn,
STOCKHOLM
SE-XRZ Rutan
Vari-Eze
1405-1066 1983 Björn Martinsson,
LINKÖPING
SE-XSD Windex1100 1-354 1985 Harald Undén,
STOCKHOLM
SE-XSE Röhnlerche II 321-438 1957 Jan Eklund,
HULTSFRED
SE-XSH Windex1200 1-584 1989 Andreas Hess,
VÄSTERVIK
SE-XSK Fournier
RF 4D
4104-630 1991 Evert Wirfeldt,
LEKERYD
SE-XSL Fauvel AV 222 11-123 1992 Hans Martinsson, ARVIKA
SE-XSM Windex1200A 2-585 1992 Leif Back,
JÄRFÄLLA
SE-XSN Windex
1200 C
16-867 1999 Ronny Eriksson,
SANDVIKEN
SE-XSR Monnett Monerai 378-1145 1993 Nils-Anders Nilsson,
VARBERG
SE-XST Fournier RF4D 4026-1221 1967 Jörgen Åstrand,
LUND
SE-XUA Van´s
RV-6 A
23563-937 2001 Hans-Christer Nilsson
KALMAR
SE-XUC Hamilton SH-1
Glastar
5194-996 2005 Patrick Andersson,
VARBERG
SE-XUD Van´s
RV-6 A
23413-983 2003 FK Flyex
Martin Antvik,
BROMMA
SE-XUG Hamilton SH-1
Glastar
5454-1015 2004 Tom Öresland,
ENEBAKK / NORGE
SE-XUH SAAB
MFI-15-200A
849-1133 2002 Staffan Hultgren,
NORRTÄLJE
SE-XUI SAAB
MFI-15-200A
850-1077 2004 Eric von Rosen,
STJÄRNHOV
SE-XUK Hamilton SH2
Glasair II RG
2025-1219 1995 Gustav Cassel,
ÅRSTA
SE-XUL SAAB
MFI-15-200A
851-1166 2003 Bo Söderberg,
KÖPING
SE-XUO Van´s
RV-6
24035-979 2007 Kjell-Ove Gisselson,
EKERÖ
SE-XUP Piper Pa-18
Super Cub
18-8874-1150 1974 Stefan Sandberg,
BRO
SE-XUR Piper Pa-18
Super Cub 95/150
18-1463-1259 1952 Nils Lundqvist,
NORRTÄLJE
SE-XUS Neico
Lancair 320
573-1285 1994 Håkan Nyman,
AVESTA
SE-XUT Shaw
Europa
324-1000 2002 Jan Elmén,
VARBERG
SE-XUV Van´s
RV-6 A
25191-1227 2002 Kenth Mauritzson,
KÖPINGSVIK
SE-XUX Van´s
RV-7
72070-1239 2007 Bengt Bergsten,
VILHELMINA
SE-XUY SAAB
MFI-15-200A
852-1183 2005 Johan Janlöv,
SOLLENTUNA
SE-XVD Hamilton SH-2
Glasair III
3182-932 2002 Ralph Löfberg,
VÄSTERVIK
SE-XVE Van´s
RV-6 A
24814-984 2000 Michael Carlsson,
EDSBRUK
SE-XVG Hamilton SH-1
Glastar
5303-997 2002 Hans Hellström,
GÖTEBORG
SE-XVI Hamilton SH3 R
Glasair III
3156-710 1999 Peter Nilsson,
STRÖMSTAD
SE-XVN Piper Pa-22
Colt 150
22-9391-934 1960 Jörgen Davidsson,
EKSHÄRAD
SE-XVS Shaw
Europa XS
476-1120 2005 Peter Värmfors,
SÖLVESBORG
SE-XVT Shaw
Europa XS
416-1050 2002 Stefan Ingemarsson,
SKÖVDE
SE-XVV Rans S-7
Courier
1297235-1028 2000 Alf Engfors,
FUNÄSDALEN
SE-XVZ Aero Designs
Pulsar XP
515-998 1999 Kenneth Holm,
VARBERG
SE-XXC Dyn´Aero
MCR 4S
81-1299 2007 Ove Englund,
VÄSTERÅS
SE-XXI Van´s
RV-4
2165-1355 1991 Matts Behrens,
STAFFANSTORP
SE-XXU Van´s
RV-8
80018-1243 2000 Nils-Eric Håkansson,
SVEDALA
SE-XXZ Fokker
DR I
-1306 2008 Mikael Carlsson,
LÖBERÖD
SE-XYK Pitts S-1 S 8-0138-1267 1984 Dan Borgström,
KARLSKOGA
SE-XYL Jodel
D112-M
191-1445-1287 1994 Per Hallin,
LOMMA
SE-XYR Acrotech
Giles G 202
38-1249 2002 Steffen H. Madsen,
RANDERS / DANMARK
SE-XYT Extra 230 1-1233 1984 Nils Jönsson,
STOCKHOLM
SE-XYV Aerospool WT9
Dynamic
DY-K 02-05-1293 2008 Staffan Ekström,
LIDINGÖ
SE-XYX Pitts S-1 S 1-1281 1987 Kurre Lansburgh,
UPPSALA
SE-XYY Hamilton SH-1
Glastar
5099-1236 1999 Mats-Olof Nilsson,
SLITE
SE-XYZ Zenair
Tri-Z CH 300
3-2321-971 2006 Björn Alfer,
KRISTIANSTAD
SE-XZA Pitts Model 12
November 862 Tango Inc 12
226-1313 2006 Jacob Holländer,
BÅLSTA
SE-XZI Dyn´Aero
MCR R100
377-1377 2009 Patrik Sjölund,
VÄSTRA FRÖLUNDA
Björn Regnström, GÖTEBORG
SE-XZK Van´s
RV-6 A
23223-1402 1996 Mats Skröder,
ÄLVSJÖ
SE-XZO Van´s
RV-6 A
22301-1403 1996 Jörgen Karlsson,
KALMAR
SE-XZZ Van´s
RV-6
20765-1351 1992 Anders Trönnberg,
ÅHUS
SE-ZHF Brita
Varmluftsballong
1-992 1998 Lennart Fougelberg,
PARTILLE
SE-ZIV Brita
Varmluftsballong
2-1333 2007 Brita Bergquist,
BILLDAL