Senaste uppdatering: 2010-05-14

Listan omfattar pågående nybyggen och restaureringar som faller under BCL-M 5.2.

"P" = Pågående
"V" = Vilande
"%" = Färdigställandegrad

Registrering angiven där sådan finns. Visst bildmaterial från Freddy Stenboms arkiv finns via de klickbara länkarna.

Registrering Typnamn Tillverkningsnummer Totalt färdig Byggare
  Acro Sport II 868-488 V 35% Bo Söderberg,
KÖPING
  Acro Sport II 2047-637 P 70% Håkan Ljungberg,
KATRINEHOLM
SE-BKB Aeronca 65-CA Ca 14141-1180 V 70% Johan Janlöv,
SOLLENTUNA
  Aerospool WT9,
Dynamic
157-1341 P 20% Hans Collste,
ENEBYBERG
SE-ENC Andreasson,
MFI-9 B
38-1072 P 75% Sune Larsson,
GISLAVED
SE-XJK Andreasson,
MFI-9 HB
81-714 P 80% Christer Stenman,
KLAGSHAMN
SE-XVU Andreasson,
MFI-9 HB
8512-70-844 P 97% Jan Sundin,
LJUSDAL
  Andreasson,
MFI-9 HB
104-904 V 2% Magnus Lundström,
ROSERSBERG
  Andreasson,
MFI-9 HB
5-1060 V 15% Joakim Tillberg,
TYRINGE
  Andreasson,
MFI-9 HB
-1389 V 1% Christer Lundholm,
VALLENTUNA
SE-EFF Andreasson,
MFI-9 Junior
19-623 V 70% Magnus Lundström,
ROSERSBERG
  Andreasson,
MFI-9 Junior
105-1104 P 30% Åke Johansson,
KVÄNUM
  Anglin,
J6-B Karatoo
J6-648-922 V 95% Ingvar Karlsson,
FJUGESTA
SE-CME Auster V 3410-77 P 75% Johan Ahlgren,
OLOFSTORP
SE-CAP Auster V 922-747 P 35% Anders Bjellby,
STOCKHOLM
SE-ARG Auster V 1882-936 P 45% Filip Gerhardt,
GÖTEBORG
SE-CFN Auster V 3409-1100 V 15% Per Olsenmyr,
BJÖRKLINGE
SE-HXT Autogyro
Humlan
22-135 P 90% Mattias Rosin,
VIMMERBY
  Autogyro
Humlan
27-147 V 90% Mats Ekelund,
VISBY
  Autogyro
Humlan
55.2-1305 P 70% Nils-Gunnar Ohlson,
NACKA
  Aventura II AA2A00151-1431 P 85% Kent Andersson,
ÅRE
SE-XPG Avid
Flyer Mk IV
1432D-963 V 98% Olaf Moe,
HAFRSFJORD / NORGE
SE-GSV Avions Pierre Robin
R 2100 A
157-1303 P 35% Anders Fagerlind,
SÄTILA
SE-ELB Beagle
Auster 6 A
3732-1154 P 65% Lars-Erik Lundgren,
ESKILSTUNA
SE-XCO Bede
BD4
-5 V 65% Thomas Mezey,
SZEKESFEHERVAR / UNGERN
SE-KPY Bellanca
7 ECA
1344-80-1005 P 90% Tommy Sjödin,
ÅS
SE-BEU Boeing A 75
Stearman N1
75-3189-1288 P 5% Bo Axelsson,
VARBERG
SE-XDN Brügger
MB2 Colibri
96-20 P 50% Viktor Lindman,
LINKÖPING
SE-XES Brügger
MB2 Colibri
173-101 P 95% Mikael Brege,
VALLENTUNA
  Brändli
BX2 Cherry
34-534 V 50% Johnny Nielsen,
BORGSTENA
  Bush
Cessna Seaplane
-1344 P 70% Jerry Edvardsson,
ÖCKERÖ
  Bush Rallye II NB 01-1311 P 40% Nils-Johan Nutti,
VUOLLERIM
SE-XMP Bushby
Mustang II
1259-520 P 90% Per-Åge Håkans,
SIMLÅNGSDALEN
SE-BMN Bücker Bü 181 B1 Bestmann 25084-93 P 85% Joakim Westh,
STOCKHOLM
SE-XCL Cassutt III M
Racer
SE 75-01-920 P 77% Staffan Ekström,
LIDINGÖ
  Cassutt III M 3-13 V 70% Anders Trygg,
STENSTORP
SE-GMF Cessna
F 150 M
1288-1119 P 83% Göran Karlsson,
VALSKOG
SE-KSO Cessna 172B Chevy V6 Replica 17248484-1251 P 90% Lars Keskitalo,
HARADS
SE-GZV Cessna
FR 172 E
FR 172 5-1110 V 0% Martin Reskow,
KIRUNA
SE-CNC Champion
7 EC
718-856 P 98% Peter Öhman,
BORGVIK
SE-ZCF Colt 17 A
Cloudhopper
697-1118 P 60% Oscar Lindström,
TÄBY
SE-AGC Corben
Junior Ace Mod. 6
164-1125 V 100% Stefan Rådeström,
FRÖVI
SE-BFH De Havilland
DH 60T Moth Train
1718-703 V 50% Kjell Franzén,
NORRKÖPING
SE-BYL De Havilland
DH 82A Tiger Moth
73-401 P 80% Kenneth Öhrn,
SÄTER
  De Havilland
DH 82A Tiger Moth
85427-956 V 50% Mats Ekman,
ALVESTA
  De Havilland
DH 82 Tiger Moth
3139-1068 P 60% Mats Roth,
VÄSTERÅS
SE-BEZ De Havilland
DH 82 Tiger Moth
86072-1146 V 65% Johan Wiklund,
MALMÖ
SE-XNN Denney
Kitfox IV
1519-851 P 99% Tommy Alm,
KOLSVA
SE-XXD Dyn´Aero
MCR 4S
133-1394 P 70% Per-Åke Sköld,
VÅLBERG
SE-XXE Dyn´Aero
MCR 4S
145-1438 P 60% Ove Englund,
VÄSTERÅS
  Dyn´Aero
MCR MiniCruiser
392-1413 P 0% Stefan Amrén,
HUDDINGE
SE-TAF EAA
Bergfalke II/55
317-1094 P 60% Rolf Hollsten
VALSKOG
  Evans
Volksplane VP I
-1071 V 25% Mattias Jönsson,
LUND
SE-XGV Extra 230 11-572 P 80% Dan Borgström,
KARLSKOGA
SE-AMU Fairchild 24W-41 A
Forwarder
FK 313-1122 V 15% Paul Pinato,
LJUNGSBRO
  Fisher
Celebrity
AV 1036-847 P 70% Stig-Olof Öster,
RYDEBÄCK
  Fisher
Celebrity
AV 1084-1049 V 30% Nils Svensson,
VÄXJÖ
SE-XVO Fokker
D VII
10400/18-989 P 90% Mikael Carlsson,
LÖBERÖD
SE-FTZ Gardan
GY-80
173-1107 P 90% Sune Karlsson,
RAMSELE
  Glasair
Super II S
2323-1415 P 0% Matts Behrens,
STAFFANSTORP
  Grega
GN-1 AirCamper
991-359 V 75% Henry Norrby,
JÄRVSÖ
  Grega
GN-1 AirCamper
-1213 P 70% Krister Pettersson,
SKELLEFTEÅ
SE-AHC Götaverken
GV-38
4-1086 P 85% Filip Gerhardt,
GÖTEBORG
SE-XYO Hamilton
Glastar
Sportsman
7213-1358 P 100% Ulf J-E Domeij,
KÅGE
  Hamilton SH-1
Glastar
5030-1003 P 15% Lennart Persson,
LOTORP
  Hamilton SH-1
Glastar
5532-1024 V 0% Ole Hatteböl,
GÖTEBORG
  Hamilton SH-1
Glastar
5659-1039 P 60% Lennart Nilsson,
FALKENBERG
  Hamilton SH-2
Glasair III
3341-1142 V 25% Anders Kylebäck,
TIBRO
SE-XYG Hamilton SH-2
Glasair II RG
2472-1336 P 75% Leif Nilsson,
GÖTEBORG
  Hawker
Sea Fury MK II
WH 588-1334 P 68% Dan Borgström,
KARLSKOGA
  Helikopter
P.S 1
1-1139 V 75% Per Stenberg,
HUDDINGE
  Hollmann HA-2M
Sportster
89-62 V 45% Hans Krugloff,
FORSHEDA
SE-XNR Hummel Bird
Windwagon
625-649 V 90% Jan-Erik Borin,
VALLENTUNA
SE-XJD Jabiru
J 400
376-1359 P 99% Ted Ivarsson,
HJO
  Jodel
D11
570720-1033 P 5% Kent Bergström,
LILLHÄRDAL
SE-CIK Jodel
D112/113
71-849 V 75% Bo Andersson,
DÖSJEBRO
SE-CIO Jodel
D113
1535-276 V 85% Kent Bergström,
LILLHÄRDAL
SE-CIM Jodel
D119
959-1149 V 90% Birger Ericson,
HUSKVARNA
  Jodel
D18
-676 V 50% Ingmar Carlsson,
VÄXJÖ
SE-XOY Jodel
D18
262-715 V 90% Börje Svensson,
ÅSENHÖGA
SE-XRM Jodel
D18
324-802 P 85% Ulf Eriksson,
KULLTORP
  Jodel
D18
234-3-1099 P 80% Mats Roth,
VÄSTERÅS
SE-XFL Jodel
DR100
83-431 V 75% Lars Ivarsson,
KRYLBO
  Kaminski
Jungster I
-14 P 84% Svante Andersen,
VARBERG
SE-AKN Klemm
Kl 35 D
1783-1212 P 45% Joakim Westh,
STOCKHOLM
  KTH-X1 KTH-1-1437 P 10% Ulf Ringertz,
LIDINGÖ
  Light Miniature Aircraft,
LMA LM-5X-W
LMA-5X-W-1054-1356 P 25% Mikael Hallberg,
BODEN
SE-AZT Luscombe
Silvair 8 E
4736-1106 P 28 % Lars-Gunnar Söderlind,
FAGERSTA
  Mauphin
Windrose
99-706 P 83% Jan Carlsson,
KÖPMANNEBRO
SE-XJH Mignet HM
14TF290 Loppan
-1199 P 95% Björn Zereba,
NYKÖPING
SE-XPO Murphy
Rebel 1650
468 REB-941 P 0% Vesa Somppi,
KIRUNA
  Neukom
AN 20 B
15-281 P 46% Erik Christiansen,
ÅRYD
  North American
NA66-4 Harvard
14-566-645 P 39% Veteranflyggruppen,
UDDEVALLA
SE-XYD Olofsson
HB-3
1-915 P 99% Hans Olofsson,
ONSALA
  Orion
G 802
43-1127 P 80% Börje Nyberg,
KRISTIANSTAD
  Pegazair 100 931274-938 V 2% Per Olsenmyr,
BJÖRKLINGE
  Pereira
GP3 Osprey 2
1543-1108 V 25% Hans Säberg,
KRAMFORS
  Piel
CP301 Emeraude
AB430-544 V 38% Mikael Brege,
VALLENTUNA
  Piel
CP750 Beryl
758 V 20% Hans Kerfstedt,
ÖREBRO
SE-ACW Pietenpol
AirCamper
-1093 P 96% Per Widing,
TUMBA
  Pietenpol
AirCamper
-1191 V 0% Lennart Sennung,
MUNKEDAL
  Pietenpol
AirCamper
-1223 P 85% Ingemar Simonsson,
BJÄRRED
SE-AHP Piper J3C-40/50
Cub
2371-74 V 2% Kjell Franzén,
NORRKÖPING
SE-ATO Piper J3C-65
Cub
12517-1155 P 0% Ingvar Ask,
LÖDDEKÖPINGE
SE-AUK Piper J3C-65
Cub
11697-1226 P 75% Jan Eriksson,
ÖSTERVÅLA
SE-BCX Piper J3C-65
Cub
12672-1325 P 50% Tord Lehman,
BODEN
SE-XUN Piper Pa-18
Super Cub 95
50-1774-1228 P 95% Solweig Orsan,
SKOKLOSTER
SE-KPS Piper Pa-18
Super Cub
18-1423-1190 P 85% Mattias Jönsson,
LUND
SE-CST Piper Pa-20
Pacer
20-616-1186 P 0% Bertil Svensson,
SÄRNA
SE-XPB Piper Pa-22
Colt 108
22-9134-880 P 60% Torbjörn Berggren,
FAGERSTA
SE-XUF Piper Pa-22
Tri-Pacer
22-7608-858 P 100% Göran Åsemyr,
ONSALA
SE-CEM Piper Pa-22
Tri-Pacer
22-5935-1114 V 65% Lars Keskitalo,
HARADS
SE-FVZ Piper Pa-25
Pawnee
25-5235-1335 P 90% Börje Gustavsson,
BORÅS
  Pitts S-1 9316-930 P 80% Göran Aggestig,
TRÅNGSUND
SE-FTY Pitts S-2A 2049-1194 V 25% Stefan Sandberg,
SPÅNGA
  Pitts
Model 12
81-1111 V 89% Jacob Holländer,
BÅLSTA
SE-XJB Pitts
Model 12
152-1130 P 95% Bent Jacobsen,
SOLNA
  Pitts
Model 12
97-1238 P 75% Philip Raine,
VADSTENA
  Pottier
P 180 S
164-644 V 60% Kay-Ola Hansson,
ERSMARK
  Practavia
Sprite
204-152 V 95% Nermi Akol,
LEKSAND
SE-IUU PZL-104 35
Wilga
62165-1204 P 87% Jan Marcus Uddén,
BENGTSFORS
  Rahm
Vision
63-1051 P 80% Kjell Dahlberg,
REJMYRE
  Rahm
Vision
119-1074 V 20% Jan Svensson,
BERGHEM
SE-XOU Rand
KR 2
8493-51 P 95% Lars Mattsson,
FÄRENTUNA
SE-XJM Rand
KR 2 S
833-1067 P 80% Peric Bratislav,
GÖTEBORG
  Rand
KR 2 S
1084-1134 P 69% Sigurd Larsen,
ÄLVÄNGEN
SE-XLK Rans S-10
Sakota
989061-745 V 83% Bo Rydberg,
TYRESÖ
  Rans S-6
Coyote II
3011411-1151 P 70% Ari Salminen,
KIRUNA
  Replica
Taylorcraft
-1087 P 0% Sölve Svensson,
MATFORS
SE-AXM Republic
RC-3 Sea-Bee
467-878 P 25% Bengt Persson,
BORLÄNGE
SE-KRR Republic
RC-3 Sea-Bee
653-1031 P 98% Obi Jacobson,
KNIVSTA
SE-AXG Republic
RC-3 Sea-Bee
399-1203 V 65% Bert-Ale Wåhlin,
TÄRNSJÖ
SE-AXF Republic
RC-3 Sea-Bee
592-1225 P 24/TD> Sten Karlsson,
MÄRSTA
  Rutan
Long-EZ
1770 L-411 P 70% Gert Martinsson,
FÅRÖSUND
  Rutan-Puffer
Cozy
59-122-599 V 10% Douglas Denton,
ALAFORS
  Rutan-Puffer
Cozy
E728-790 V 90% Mogens Andersen,
VESSIGEBRO
  Rutan-Puffer
Cozy MK IV
1368-1292 P 55% Ove Möllergren,
VÄSTERHANINGE
SE-LAK SAAB
Safir 91 B
91.271-1034 P 80% Leif Pettersson,
SÄVEDALEN
  Safari
Helicopter
S-212S-1182 P 70% Carl-Gustav Sondén,
ÄNGELHOLM
SE-SXI Scheibe
Bergfalke II/55
267-966 V 20% Mårten Englund
OSBY
SE-TMC Scheibe
SF 25 A
4532-862 P 99% Alden Axen,
ÄRLA
SE-XHC Scintec CP301C
Emeraude
524-542 10 % Per M. Sjöman,
STENSTORP
  SE 5 A 534-1124 V 25% Daniel Ryfa,
SUNDSVALL
  SE 5 A 531-1185 P 85% Lars Lindell,
FORSHEDA
  Sequoia
Falco F.8L
1382-1282 P 80% Dan Gamble,
KLAGSTORP
  Seawind 2500 75-791 V 25% Johan Forssblad,
VITTSJÖ
  Shaw
Europa
166-944 P 85% Kjell Eriksson,
SOLLENTUNA
SE-XVR Shaw
Europa
238-975 P 99% Bo Olsson,
SALTSJÖBADEN
  Shaw
Europa XS
426-1082 P 85% Philip Lincoln,
STOCKHOLM
  Shaw
Europa XS
491-1097 V 0% Stefan Ridderheim,
SUNDSVALL
  Shaw
Europa XS
479-1117 P 50% Lennart Olsson,
SÅTENÄS
SE-TMD Slingsby
T 61 A/C
1733-1244 P 95% Anders Rönnemark,
ESKILSTUNA
SE-XND Smaragd
CP301A Emeraude
3-876 P 65% Jorma Koskinen,
FAGERSTA
SE-XOD Smyth
Sidewinder
-17 P 99% Sune Karlsson,
RAMSELE
SE-XCZ Sooper
Coot A
-2 P 85% Ingvar Lif,
HUSKVARNA
  Sparmann
S-1
-622 V 20% Leif Jaråker,
VÄSTERÅS
SE-XKI Spezio
DAL 1 Tuholer
7-762 V 50% Claes Martinsson,
FÅRÖSUND
SE-XNT Steen
Skybolt
-25 P 99% Anders Hägglund,
STOCKHOLM
  Steen
Skybolt
152-852 V 28% Thommy Eriksson,
ESKILSTUNA
SE-XNG Steen
Skybolt
JSG-1-889 V 50% Bo G. Ahremark,
LINKÖPING
  Steen
Skybolt R
12004-1428 P 20% Björn Larsson,
KIL
  Steinbach
Impulse TO
16-1176 P 90% Lars Roepstorff,
VÄSTERÅS
SE-BCC Stinson 108
Voyager
543-76 P 60% Mikael Svensson,
HANINGE
SE-CHY Stinson 108-2
Voyager
1792-684 V 90% Stig Birgersson,
VITTSJÖ
  Supermarine
Spitfire PR IV
6S 138536-1295 P 20% Sven Kindblom,
SOLLENTUNA
SE-ANU Taylorcraft BC 1227-1433 P 10% Stefan Sandberg,
BRO
SE-EGC Tipsy T.66
Nipper
22-132 P 80% Kjell Thurell,
KRYLBO
SE-XGM Tipsy T.66
Nipper Mk II
23-541 P 98% Åke Jansson,
VALLENTUNA
SE-FUT Tipsy T.66
Nipper Mk II
T-66-53-781 V 90% Bror Axelsson,
JÄRFÄLLA
  Ultravia Aero
Pelican PL
604-990 V 0% Sten Levander,
SKANÖR
SE-XPD WagAero
Super CUBy Sport Train
600-935 P 100% Gunnar Eriksson,
KARLSKOGA
  Walker
Mohawk
-1032 V 10% Ingemar Hyttring,
SKATTKÄRR
SE-XJJ Van´s
RV-4
2286-697 P 80% Hans Stråhle,
FÄRENTUNA
  Van´s
RV-4
1453-903 V 20% K-G Ericsson,
KNIVSTA
  Van´s
RV-4
3611-906 P 91% Stefan Johansson,
BRUNFLO
  Van´s
RV-4
4097-967 P 80% Roland Wennström,
PERSTORP
  Van´s
RV-4
2784-1132 V 11% Thomas Altin,
BJÄSTA
  Van´s
RV-6
21007-793 P 95% Stig Holm,
VELLINGE
  Van´s
RV-6
21008-794 P 85% Jan Lundberg,
KLIPPAN
  Van´s
RV-6
22671-896 V 80% Mats Widén,
VÄSTERFÄRNEBO
  Van´s
RV-6
23447-921 V 5% Karl-Eric Engstrand,
JÄRFÄLLA
  Van´s
RV-6
22169-927 V 31% Kjell Petersson,
TROLLHÄTTAN
  Van´s
RV-6
24525-965 P 50% Gustav Billman,
VILHELMINA
  Van´s
RV-6
24939-1002 P 40% Anders Kedbrant,
VALBO
  Van´s
RV-6
25808-1091 V 65% Björn Engvall,
FJÄRDHUNDRA
SE-XYB Van´s
RV-6
25894-1109 P 97% Thorleif Gustavsson,
LINKÖPING
SE-XVP Van´s
RV-6
60549-1121 P 99% Magnus Andersson,
LUND
  Van´s
RV-6 A
24061-950 V 1% Lars Uno Andersson,
HÄSSELBY
  Van´s
RV-6 A
25619-1059 P 42% Christer Pending,
FALKENBERG
  Van´s
RV-7
72105-1260 P 95% Ola Carlsson,
VISLANDA
  Van´s
RV-7
72161-1312 P 3% Ulf Thurban,
BARA
  Van´s
RV-7 A
72106-1261 P 49% Poul Strömberg,
MARKARYD
  Van´s
RV-7 A
72107-1262 P 95% Paul Davoust,
GEMLA
SE-XYM Van´s
RV-7 A
73183-1391 P 75% Niklas Bengtsson,
LAHOLM
  Van´s
RV-7 A
73190-1393 P 22% Jan Svensson,
BERGHEM
  Van´s
RV-8 A
81318-1112 P 80% Lars Östling,
LINKÖPING
  Van´s
RV-8 A
81319-1113 P 80 Anders Wallerman,
LINKÖPING
  Van´s
RV-8
82535-1345 P 0% Mattias Jonsson,
HUSUM
  Van´s
RV-8
82824-1382 P 50% Fredrik Pellebergs,
SIGTUNA
  Wheeler
Express
262-778 P 85% Sven-Åke Eriksson,
SILJANSNÄS
  White Lightning
WLAC-1
77-826 P 90% Bo Peterson,
GÖTEBORG
  Windex
1200B
004-629 P 85% Rune Ingman,
ESKILSTUNA
  Zodiac
CH 640
640-0054-1376 P 8% Tonny Andersen,
UMEÅ